ՀԺԿ առաջնորդը հրաժարվեց պատասխանել եւ ՀԱԿ-ի համամասնական ցուցակին վերաբերվող հարցերին եւ ՀԱԿ-ականների՝ մեծամասնական կարգով ընտրություններին մասնակցությանը վերաբերվող հարցերին, քանի դեռ դրանք հստակեցված չեն: Ստեփան Դեմիրճյանի կարծիքով, փետրվարի վերջին արդեն, պաշտոնական հայտարարություններով, ՀԱԿ-ը կտա այդ բոլոր հարցերի պատասխանները: Ըստ նրա, ցուցակ կազմելը բավականին բարդ գործ է՝ անգամ մեկ կուսակցության համար, մինչդեռ ՀԱԿ-ում 18 կուսակցություններ են:
Բանախոսը հայտարարեց նաեւ, որ ՀԱԿ-ում խնդիր չեն տեսնում արդար ընտրությունների շուրջ համագործակցության մասով այլ քաղաքական ուժերի հետ, սակայն ԱԺ ընտրություններին ՀԱԿ-ի եւ այլ ուժերի դաշինքը անհնար համարեց. «ՀԱԿ-ում ցուցակ կազմելն արդեն բարդ խնդիր է: Չմոռանանք նաեւ, որ ՀԱԿ-ն ինքն արդեն լուրջ ուժ է»: ՀԺԿ-ն կողմ է համամասնական ընտրակարգին, բայց եթե այդ հարցը մինչեւ ընտրություններ լուծում չգտնի, կուսակցության առաջնորդի համոզմամբ, պետք է համագործակցել այլ ընդդիմադիր ուժերի հետ, որպեսզի մեծամասնական թեկնածուների առումով «իրար չխանգարենք»: