Ինչ վերաբերում է Վազգեն Սարգսյանի ժառանգության մասունքները պղծելուն, Կարինե Աճեմյանը համոզված է, որ «Երկրապահն էլ է Վազգեն Սարգսյանի ճանապարհով գնում եւ հիշատակը հարգում, մենք էլ ենք հարգում, նախագահն էլ է հարգում»:
Մեր հարցին՝ ձեր կարծիքով, եթե Վազգեն Սարգսյանը ողջ լիներ, նորից ԵԿՄ-ն Սերժ Սարգսյանի՞ն կսատարեր՝ Կարինե Աճեմյաննը պատասխանեց, որ 99 թվականից շատ ժամանակ է անցել. «Այնքա՜ն բան կարող էր ուրիշ տեսակ լինել, բայց փաստ է, որ իրականությունն այսպիսին է, եւ ես երկրապահի ո՛չ հայտարարության, ո՛չ իրենց կեցվածքի մեջ արտառոց բան չեմ տեսնում: Ինչքան համախմբվենք մենք, այնքան ավելի շուտ մեր նպատակներին կհասնենք»:
Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակած Մարտի 1-ի «պատասխանատուների» ցուցակը տիկին Աճեմյանի համար նույնպես արտառոց չէ. «Իրենք արդեն երկար ժամանակ է՝ այդպիսի ցուցակներ պարբերաբար հրապարակում են, այնպես չի, չէ՞ որ առաջին անգամ է: Չեմ կարող ասել՝ ՀՀԿ-ն այդ ցուցակին կարեւորություն տալի՞ս է առհասարակ, թե՞ ոչ, քանի որ մենք դա չենք քննարկել: Իմ կարծիքով, նա այդպիսի ցուցակների մասին էլի խոսել է, նորություն չէ: Ընդհանրապես միանշանակ այդ թեմայով խոսել, երբ գալիս են օրերը՝ այդպիսի հարցեր բարձրացնել, հետո գիտեք, հիմա ընտրություններ են, կարծում եմ, այս թեման ընդհանրապես պետք չէր շահարկել, բայց ցավոք, շահարկվում է»:
Ինչ վերաբերում է Լեւոն Տեր Պետրոսյանի գնահատականներին, որ Ռոբերտ Քոչարյանը խորտակված նավ է, Սերժ Սարգսյանը՝ խորտակվող՝ տիկին Աճեմյանն ասաց, որ դա էլ է համարում նախընտրական շրջանում հնչեցրած հայտարարություն. «Ընդդիմություն են, պետք է այդպես էլ ասեին: Իրենք ընդհանրապես այդ ոճի մեջ են»: