«Ընտրությունը քոնն է» հ/կ-ի նախագահ Հարություն Համբարձումյանն Aravot.am-ի հետ զրույցում մտահոգություն հայտնեց, որ բարեփոխված Ընտրական օրենսգիրքը բացասական է անդրադարձել դիտորդական առաքելություն իրականացնող անձանց գործունեության վրա: Մասնավորապես, դիտորդներին վախեցնում և կաշկանդում է բարեփոխված «Ընտրական օրենսգրքում» ներառված այն կետը, ըստ որի՝ դիտորդը պարտավոր է պատասխանատվություն կրել իր հայտնած կարծիքի համար: Aravot.am-ը պարոն Համբարձումյանից հետաքրքրվեց՝ արդյոք այդ կետը օրենսգրքում ամրագրելով իշխանությունները փորձում են ապահովագրե՞լ իրենց՝ ընտրությունների ընթացքում կեղծումների դիմելու համար: Հ. Համբարձումյանը պատասխանեց. «Եսշատզարմացա, որժամանակինառաջքաշվեցդիտորդներիատեստացիայիհարցը: Ոչմիերկրումօրենսդրությամբնմանբանչիսահմանվում: Չեմկարողմտածել, որիշխանություններնայդպիսովապահովագրումենիրենց, քանիորինչխոչընդոտներէլլինեն, միևնույնէ, դիտորդներըշարունակելուենիրենցաշխատանքները: Սակայնլուրջխոչընդոտէայն, որներկայիսԸնտրականօրենսգրքովդիտորդը, վստահվածանձըպետքէպատասխանատվությունկրիիրհայտնածկարծիքիհամար: Իսկդադիտորդինվախեցնումէ»:
Aravot.am-ը հետաքրքրվեց՝ ի՞նչ ճնշումներ են գրանցվել դիտորդների նկատմամբ: Մեր զրուցակիցը նշեց. «Բավականինճնշումներեղելեննախկինընտրություններիժամանակ: Օրինակ՝ընտրատեղամասումկարմիրժապավենէիքաշում, կամկավիճովգիծգծում, որիցայնկողմդիտորդնանցնելուիրավունքչուներ: Կամձայներըհաշվելիսդիտորդինկարողէինփակելընտրատեղամասիսենյակներիցմեկում»: Հստակեցրինք՝ ընտրարշավի այս փուլո՞ւմ ինչ ճնշումներ են գրանցվել: Պարոն Համբարձումյանը պատասխանեց. «Այսփուլումդեռչիմեկնարկելպաշտոնականքարոզարշավը, ուստիմերդիտորդներըկարճաժամկետդիտորդությունենիրականացնում: Իսկխոչընդոտներըհիմնականումընտրատեղամասերումենգրանցվում…ինձթվումէ՝համատիրությունները, կուսակցություններըլավգիտեն՝ումտունմտնեն, ումանձնագրերըվերցնեն, ումզանգեն՝փոշեկուլառաջարկեն»: