Պարոն Սաֆարյանի խոսքերով`«Սփյուռքահայերին ասում ենք արի տուն. գան տուն ի՞նչ անեն: Պետք է ընդօրինակենք Չինաստանի փորձը, օրինակ` Չինաստանի տնտեսության մեջ մեծ քանակությամբ ներդրումներ անում է չինական սփյուռքը»:
Միության նախագահը գտնում է, որ կառավարությունը մարտավարության շեշտը պետք է դնի արտահանման եւ արդյունահանման վրա: Ըստ նրա, ՀՀ նախագահի նշած երեք ուղղությունները` դեղագործությունը, կոնյակագործությունն ու ճշգրիտ ճարտարագիտությունը քիչ են եւ բավարար չեն տնտեսությունը զարգացնելու համար.
«Պետք է զարգացնել, գունավոր մետալուրգիան, քիմիական արդյունաբերությունը,
հանքարդյունահանումը: Երկու տարի է «Նաիրիտն» անգործության է մատնված, կառավարությունը չի կարողանում գտնել պատշաճ օպերատոր: Այսօր «Իտերային» հանձնելու բանակցությունն է տարվում, ինչի մասին դեռեւս 11 տարի առաջ էր խոսք գնում»: Վազգեն Սաֆարյանը մի նոր նախարարություն էլ է առաջարկում «բացել»:
Ըստ նրա, նոր կառավարությունը պետք է ունենա ունենա արդյունաբերության եւ արտաքին առեւտրի նախարարություն, որն իր կառուցվածքով մի փոքր այլ կլինի` միջոցներ, վարկեր կհայթայթի արդյունաբերության մեջ ներդնելու համար:
Aravot.am-ի հարցին, թե ինչով կբացատրի ընտրություններից հետո դոլարից, պարարտանյութից սկսած մինչեւ պարենային ապրանքների թանկացումը, պարոն Սաֆարյանի պատասխանը՝ տեսանյութում: