Նա հիշեցրեց, որ հայտնի հանրահավաքում Տեր-Պետրոսյանն ինքն է հայտարարել, որ այդ հարցում ՀԱԿ քաղխորհրդում կոնսենսուս չկա, բայց քաղաքագիտական նկատառումներից ելնելով՝ հնչեցրեց այդ գաղափարը: «Մենք էլ, մասնավորաբար մեր կուսակցությունը, որը այդ ուղուն համաձայնություն չի տվել, ընդամենը հայտարարել է, որ այսօր չի ցանկանում ոչ խանգարել, ոչ էլ գնահատական տալ: Գնահատականը կլինի նախագահական ընտրություններից հետո: Պառլամենտական ընտրությունները նույնպես կարող էին հանդիսանալ գնահատական, բայց, որոշ իմաստներով, սա կարող էր միջանկյալ քայլ դիտարկվել: Շատ քիչ ժամանակ է մնացել, կլինեն նախագահական ընտրությունները, ՀԱԿ-ը կգա՞ իշխանության՝ կասեմ՝ ճիշտ ուղի էր ընտրվել, ներողություն կխնդրեմ, հասարակության առջեւ կընդունեմ իմ սխալը: Եթե՝ ոչ, հստակ կլինի, որ դա սխալ ուղի էր»:
Գիմիշյանը չգիտի՝ ինչո՞ւ են ՀԱԿ քաղխորհրդի որոշումը Արամ Մանուկյանն ու Լեւոն Զուրաբյանն այլ կերպ ներկայացնում: Վաղը կայանալիք քաղխորհրդի նիստին կփորձի բարձրացնել այդ հարցը: