ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը ներկայացրեց ՀՀ կառավարության կառուցվածքի վերաբերյալ խմբակցության առաջարկները:
Հիշեցնենք, որ կառավարության փոփոխությունների վերաբերյալ արդեն իսկ ներկայացված նախագիծը դեռ պետք է քննարկվի ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովում, որի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո՝ լիագումար նիստում: «Լուսավոր Հայաստան»-ի առաջարկներն արդեն ուղարկված են ՀՀ կառավարությանը: «Եթե քաղաքական որոշում լինի, եւ կառավարությունը դրանք ընդունի, կնստենք-կքննարկենք: Փաշինյանի տեսակետը հայտնի է՝ սուպերվարչապետական համակարգը պետք է վերափոխվի, ԱԱԾ-ն ու ոստիկանությունը՝ դառնան նախարարություններ: Ակնկալում ենք երկխոսություն»,-նշեց Էդմոն Մարուքյանը:
Էդմոն Մարուքյանի խոսքով՝ ԱԱԾ-ն եւ Ոստիկանությունը վարչապետին ենթակա՝ առանձին մարմիններ լինելու փոխարեն պետք է նախարարություններ դառնան, որպեսզի հաշվետու լինեն խորհրդարանին. «Դրանք պետք է ունենան իրենց քաղաքական ղեկավարները»:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ գործող իշխանության կարծիքով՝ մի քանի նախարարություններ պետք է միավորվեն կամ կրճատվեն, Մարուքյանն ասաց, որ այդ կրճատումներն ավելի շատ տեխնիկական բնույթ ունեն եւ խնդիրներ չեն լուծելու. «ՀՀ ՀՆԱ-ի մի մասը գոյանում է գյուղատնտեսության ոլորտից, ուստի այդ ոլորտի նախարարությունը կրճատելը սխալ է: Մեզ համար ընդունելի չեն փաստարկները, թե նախկինում Գյուղատնտեսության նախարարությունը վատ է աշխատել: Կարելի է լավ աշխատեցնել»: