Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանն ԱԺ հանձնաժողովների նիստում ներկայացրեց 2018-ի պետբյուջեի կատարման հաշվետվությունը:
ԲՀԿ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը նրան հարցրեց Ամուլսարի խնդրից. «Եթե չեմ սխալվում, մինչեւ մայիսի վերջ միջազգային կազմակերպությունը, որին վճարված էր մի քանի հարյուր հազար դոլար, պետք է տար եզրակացություն, կա՞ արդեն այդ եզրակացությունը: Եթե կա, ի՞նչ է բխում, մեր հանրությունը իմանա, թե Ամուլսարի ճակատագիրն ի՞նչ է լինելու»:
Մելքումյանն արձագանքեց՝ կարո՞ղ է ձգձգեք մի վեց ամիս՝ նախարարը պատասխանեց, որ հունիսի վերջին կլինի վերջնական արդյունքը:
Aravot.am-ը Քննչական կոմիտեից հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ տեղեկատվություն ունի ՔԿ-ն այս առնչությամբ: Ի՞նչ է հայտնի՝ խախտումների հետ կապված: ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանը պատասխանեց. «Քննչական կոմիտեն մայիսի 31-ին ստացել է Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտային հանքի շահագործման նպատակով նշանակված համալիր փորձաքննության՝ ջրային ռեսուրսների եւ երկրաբանության վրա ազդեցության գնահատման նախնական եզրակացությունը: Եզրակացությունը բաղկացած է 150 էջից եւ այս պահին գտնվում է թարգմանության փուլում: Համալիր փորձաքննության եզրակացությունն ամբողջությամբ ՀՀ Քննչական կոմիտեին կտրամադրվի պայմանագրով սահմանված ժամկետում»: ՔԿ-ն դեռ երկու ոլորտի փորձաքննություն է ստացել, այն էլ՝ նախնական, հունիսի 28-ին կստանան վերջնական եզրակացությունը ու այդ ժամանակ էլ կհայտարարեն արդյունքները: