Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը և Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն-Հայաստանը ներկայացրին Հայաստանում մեդիա սպառման մասին իրականացված հետազոտության արդյունքները, որին հետեւեց քննարկումը։ Հետազոտությունն իրականացվել է 2015, 2017 եւ 2019թթ: Վերջին հետազոտությանը մասնակցել է 1200 քաղաքացի, իսկ 2017-ին եւ 2015-ին համապատասխանաբար`1178 եւ 1448:
Մանրամասն՝ տեսանյութում
Նունե Սարգսյանը այլ մանրամասներ էլ ներկայացրեց, անդրադառնալով նաեւ մեդիագրագիտությանը:
Ըստ հետազոտության արդյունքների` հեռուստատեսությունը 2019-ին շարունակում է մնալ ամենահաճախ օգտագործվող տեղեկատվության աղբյուրը, սակայն հեռուստաալիքների օրական դիտումները նվազել են 82-ից մինչեւ 72 %, նաեւ հարցվածների շրջանում թերթեր կարդացողների թիվը 2015-ի 10 %-ից 2019-ին նվազել է մինչեւ 2%:
Երկրորդ ամենասպառվող տեղեկատվության աղբյուրը ՀՀ-ում սոցցանցերն են ու համացանցն ընդհանուր առմամբ: Վերջինիս օգտագործման մակարդակը աճել է 2015-ի 32%-ից 2019-ին կազմելով 57%:
Ըստ հետազոտության արդյունքների, համացանցից օգտվող հարցվածների 17%-ը կարդում է առցանց նորություններ սկզբնաղբյուրների կայքերից, իսկ 83%-ը` սոցիալական ցանցերի միջոցով: Չնայած, որ հարցվածների 57%-ը ամեն օր օգտվում է համացանցից, սակայն նրանց միայն 11%-ն է նորություններ կարդում ամեն օր սկզբնաղբյուրից, իսկ 16%-ը` շաբաթական 1-2 անգամ: Հարցվածների 55%-ն ասել է, որ նորություններ չի կարդում համացանցում: Ի դեպ, այս թիվը 2017-ին 67% էր:
Հետազոտության մեջ հետաքրքիր պատկեր է արձանագրվել տեղեկատվության հավաստիության ստուգման արդյունքների առումով: «Ինչպե՞ս եք ստուգում կասկածելի տեղեկությունը» հարցին ի պատասխան` 32%-ը նշել է, որ թեմայով որոնում է անցնում համացանցում, 26%-ը փնտրում է նույն թեմայով հոդված իր համար վստահելի կայքում, 23 %-ը նշել է, որ հարցնում է ծանոթներին ընկերներին, բարեկամներին, 16 %-ը` գտնում է տեղեկատվության սկզբնաղբյուրը եւ նրանից ճշտում, իսկ 3 %-ը գրառում է կատարում սոցցանցում: