Հոկտեմբերի 5-ից ԳԱԱ-ում մեկնարկել է «Շրջակա միջավայրի պահպանության հետբուհական նորարարական կրթություն. մեթոդներ և գործիքներ» խորագրով եռօրյա գիտաժողովը։ Ծրագիրն ամփոփում է «Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)ե կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» (MENVIPRO) կարողությունների զարգացման Էրազմուս+ ծրագրի արդյունքները, Հայաստանում և Վրաստանում հետբուհական նորարարական բնապահպանական կրթության զարգացման ներկա պահանջները, Եվրոպական միության գործընկերների՝ Իտալիայի, Պորտուգալիայի, Գերմանիայի լավագույն փորձը:
Հավելեց, որ մագիստրոսների պատրաստումը այսպիսի միջավայրում հնարավորություն է տալիս հնարավորինս արագ ինտեգրվել գործող գիտական միջավայրին։
Ինչ վերաբերվում է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնին, այն հետազոտական համալսարանի առաջին և դեռևս միակ նախատիպն է ՀՀ֊-ի կրթական համակարգում։
ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Սահակյանն անդրադարձավ իրենց իրականացրած ծրագրի միջոցով տարածաշրջանում, շրջակա միջավայրի ոլորտում կրթական ծրագրերի մոդեռնիզացման անհրաժեշտությանը։Նրա խոսքով, ցավոք գրեթե չունենք համալսարանական հետազոտություն․ «Այսինքն` ուսանողները ստանում են գիտելիք ,բայց ոչ հմտություն։ Այդ խնդրի լուծման համար բացվեց համապատասխան ամբիոն, որի շնորհիվ կլրացնեք այդ բացը եւ կունենանք գիտահետազոտական մի փոքրիկ օջախ՝ մեր գիտական կազմակերպության շրջանակներում»։