«Արար» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ Ավետիք Չալաբյանը, Արթուր Ալավերդյանը, Իգոր Զարգարյանը և գործադիր տնօրեն Արմեն Խաչիկյանը մասնակցեցին Արաբական միացյալ Էմիրություններում փետրվարի 20-ից 24-ը տեղի ունեցող «IDEX & NAVDEX 2023» ցուցահանդեսին և համակողմանի ուսումնասիրեցին սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ժամանակակից միտումները։
Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Իգոր Զարգարյանը նշեց. «Գործնականում անհնար է ամբողջությամբ արտադրել կամ գնել Հայաստանին անհրաժեշտ բոլոր տեսակի զենքեր և տեխնոլոգիաներ։ Բայց միանգամայն վստահ ենք, որ բոլոր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն ասիմետրիկ զինատեսակների վրա։ Այսինքն՝ օրինակ, մշակել տասնյակ հազարավոր դոլարների տեխնոլոգիաներ, որոնք կարող են եթե ոչ ոչնչացնել, ապա գոնե մի քանի միլիոն դոլար արժողությամբ թշնամու անարդյունավետ տեխնիկա դարձնել։ Պարզ ասած, անհրաժեշտ է ներդրումներ կատարել «խելացի տեխնոլոգիաների» մեջ»:
Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Արթուր Ալավերդյանը նշեց. «Ցուցահանդեսում մեր տեսածը վկայում է, որ ռազմական տեխնոլոգիաների զարգացումն ընթանում է կանխատեսելի ուղղությամբ։ Հետաքրքրական է, որ քաղաքացիական ոլորտում լայնորեն կիրառվող նորագույն տեխնոլոգիաներն ակտիվորեն կիրառվում են նաև ռազմական ոլորտում։ Մեր երկիրը պետք է բազմապատկի իր ջանքերը նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացման և ժամանակակից պաշտպանական արդյունաբերության զարգացման ուղղությամբ, եթե մենք ցանկանում ենք արդյունավետ պաշտպանվել և լինել այս շուկայում մրցակցային խաղացող»։
Ամփոփելով, «Արար» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Խաչիկյանը կարևորեց ռազմարդյունաբերության համաշխարհային զարգացման ուղղությունների ուսումնասիրումը, ապագայի սպառազինության հեռանկարների գնահատումն ու հայկական բանակի հնարավորինս համապատասխանեցումը միջազգային առկա մակարդակին։ Վերջինս ընդգծեց, որ անհրաժեշտ է ռազմատեխնիկական զարգացումներին համընթաց քայլել և պատրաստ լինել ոչ թե անցյալի պատերազմական փորձին, այլև ապագայի սպառնալիքներին։
Մեր երկրի համար այս բարդ և խնդրահարույց իրավիճակում «Արար» հիմնադրամը շարունակում է խիստ առաջնահերթ համարել անվտանգության և զարգացման բարենպաստ պայմանների ապահովումը ու նորարարական տեխնոլոգիաների միջոցով պաշտպանական համակարգերի արդիականացումը։