«Պետք է շիտակ ասել, այն աշխահաքաղաքական կենտրոնները, երկրները, որոնք դիտարկում են ՀՀ-ին՝ որպես թշնամի, դիտարկում են բոլոր հայերին՝ կապ չունի այդ հայը Երևանում, Մարսելում, թե Բեռլինում է ապրում»,- Համահայկական հասարակական դաշինքի գործունեության միասնական մեկնարկի միջոցառման ժամանակ այսպիսի կարծիք հայտնեց «Կամուրջ» քաղաքացիական նախաձեռնության համահիմնադիր Արման Աբովյանը։
Նրա համոզմամբ՝ ՀՀ-ին սպառնացող մարտահրավերներին դիմակայել հնարավոր է միայն միասին․ «Արձանագրենք, որ Համահայկական հասարակական դաշինքը, ինչպես նաև «Կամուրջ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը միտված են կամուրջների վերականգնմանը։ «Մեզ պետք չէ նոր կամուրջներ կառուցել, պարզապես այս տարիներին ինչ-ինչ պատճառներով այդ կամուրջներն այրվել են, աղավաղվել, ոչնչացվել են, պետք է ընդամենը վերականգնել այդ կամուրջները։ Հավաստիացնում եմ՝ հայ հասարակության մեջ այդ կամուրջների վերականգնումը միանշանակ առանցքային դեր է խաղում»։