Թե ինչպիսին կլինի քո տնտեսության վիճակը վաղը, կախված է նրանից, թե այսօր որքան ներդրում ես կատարում: Կարևորը ոչ թե բացարձակ թիվն է (քանի միլիոն դոլար կամ դրամ), այլ՝ թե քո տնտեսության ո՞ր մասի չափով ես ներդրումներ կատարում:
Որքա՞ն պիտի լինեն ներդրումները. մեկ ընդհանուր ճշգրիտ թիվ չկա, սակայն տարածված ընկալումը հետևյալն է. տարեկան ՀՆԱ-ի 20%-ից ցածր մակարդակը խնդրահարույց է, և քիչ հավանական է դրանով երկարաժամկետ կայուն աճ ունենալ: Իսկ բարձր աճ գրանցած երկրներում, որպես կանոն, ներդրումների մակարդակը կազմել է ՀՆԱ-ի 25-35%:
Ընդ որում, կարևոր է ոչ միայն ներդրումների չափը, այլ դրանց որակն ու ուղղությունը: 2000-ականներին Հայաստանի ներդրումների մակարդակը բավականին բարձր էր, սակայն դրանց առյուծի բաժինը շինարարության ոչ արտահանելի ոլորտում էր, ինչը ավարտվեց 2009թ. տնտեսության լրջագույն անկմամբ և շինարարության ոլորտի փլուզմամբ:
S&P վարկանիշային գործակալությունը Հայաստանին վերաբերող իր երեկվա զեկույցում ոչ միայն նշել է, թե որքան է եղել վերջին տարիների ներդրումներ / ՀՆԱ-ն, այլ կանխատեսել, որ առաջիկա 3 տարիներին այդ մակարդակը ավելի կբարձրանա: