Այսօր Aravot.am «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանից հետաքրքրվեց, թե հայափրկության որևէ հույս կապու՞մ է ՀԱԿ-ի հետ: «ԵթեՀայաստանումանկեղծուըստէությանայսհամակարգինհակադրվողընդդիմությունգոյությունունենար, Սարդարապատշարժումըչէրծնվի: ՀԱԿ–ըհամակարգայինմիակընդդիմություննէայսօր, բայցմիաժամանակայսօրՀայաստանումապագաձևավորվողքաղաքացիականդաշտըամբողջությամբմերժելուէայսհամակարգը: Այսիմաստովձերհարցինպատասխանելուհամարասեմ` ոչ, մենքոչմիհույսչենքկապելանցնողտարիներին, այսօրառավելևսչենքկապումոչմիայնՀԱԿ–իհետ, այլընդհանրապեսամբողջդաշտըմենքմերժումենք, որովհետևայդդաշտիգլխավորդիրիժորըՍերժիկՍարգսյաննէ, այնտեղինչտեղիէունենում, տեղիէունենումնրավերահսկողությաններքո, նրաթելադրանքով, բոլորտեղաշարժերնանխտիր: Ավելին, եսձեզասեմ, ապագաԱզգայինժողովիցուցակը, թեովքերենդառնալուպատգամավորներ, այսօրվանիցգտնվումէՍերժՍարգսյանիփոքրիկ գզրոցում, կուզեմըսել, անկեղծըսեմ, անիմաստէայդքանբանիմանալուցհետոփայփայել, առավելևսինչորդուքնշեցիք` ՀԱԿկամորևէայլուժ: Եսկասեիայսպես, այդդաշտումգործողուժերըընդդիմադիրանվանտակուղղակի, թեանուղղակիսնուցումենայսհակահայ, մերժողովրդինկեղեքողհամակարգը»-, ասաց Ժիրայր Սեֆիլյանը` հույս հայտնելով, որ այդ համակարգում անուղղակի ձևով մոլորության մեջ ընկած ազնիվ մարդիկ շուտով դուրս կգան կեղտոտ դաշտից ու կմիանան նոր ձևավորվող դիմադրական-քաղաքացիական-ազգային դաշտին:
Տիգրան Խզմալյանն էլ հավելեց, որ եթե ՀԱԿ-ը համակարգային ընդդիմություն է , ապա «Սարդարապատը» հակահամակարգային ընդդիմություն է: «ՀԱԿվերցրելենք, դարձրելենքՀԱԿ-ահամակարգ», -կատակեց Ժիրայր Սեֆիլյանը:
Նրա խոսքը դարձյալ շարունակեց Տիգրան Խզմալյանը` ասելով. «Իշխանափոխություննայլևսբավարարպայմանչէ, դաանհրաժեշտէ, ինչպեսորմաթեմատիկայումկանբավարարևանհրաժեշտպայմաններ, բավարարըդահամակարգիփոփոխություննէ: Մինչևորչփոխվիհամակարգը` սոցիալ–տնտեսական, քաղաքական, ռազմական, դիվանագիտական, արժեքային, մշակութային, մինչևմենքչկարողանանքփոխելհամակարգը, երկիրըչիվերականգնվիևչիվերածնվի, ուստիմենքներկայացնումենքհակասիստեմային, հակահամակարգայինուժ»: