Կարող են գնալ միայն ռուս սահմանապահներից հատուկ թույլտվություն ունենալու դեպքում, իսկ այն ոչ միշտ է իրենց տրվում:
Ինչպես պատմում էին գյուղացիները, մոտ 15 տարի առաջ թուրքերը մեծ քանակությամբ անասուններ են գողացել գյուղից, որն էլ պատճառ է դարձել հսկողությունը սահմանին ավելի խստացնելու:
Գյուղի նախկին իշխանությունները դիմել են երկրի կառավարությանը՝ խնդրելով լուծել եկեղեցին փշալարարից ազատելու ու այն վերանորոգելու հարցը: Խնդրին, ըստ գյուղացիների, քաջատեղյակ է նաւեւ կաթողիկոսը, սակայն մինչեւ օրս լուծում չի գտել:
Այսօր մենք ռուս սահմանապահների ուղեկցությամբ այցելեցինք եկեղեցի. գյուղի անբաժան մասը կազմող սրբավայր հասնելու համար ստիպված եղանք հսկա ճանապարհ կտրել: Եվ սա այն դեպքում, երբ փշալարեր չլինելու դեպքում մոտ 5 րոպեի ճանապարհ էր: Ինչեւէ, եկեղեցու խաչի վրա ակնհայտ էին կրակոցների հետքեր…
Ինչպես տեղեկացանք գյուղացիներից՝ փշալարերերից այն կողմ պահպանվում են նաեւ այսպես կոչված գլխատման երկու քարերը, այսինքն՝ այդտեղ թուրքերը գլխատել են հայերին:
«Մեր հարեւան Խարկով գյուղում արդեն գիտեք ինչ վիճակ է , մի բնակիչ է մնացել, Անիի ավերակների մոտի գյուղը լրիվ դատարկվել է: Վստահեցնում ենք, որ նման ուրախություն չենք պարգեւի թուրքերին: Մենք չենք լքի մեր գյուղը, թող թուրքերը չքվեն մեր տեսադաշտից, մեր պատմական հողերից», -մեզ հետ զրույցում ասաց գյուղի 60-ամյա տղամարդկանցից մեկը: Այս տեղանքի գյուղացիները խոսում էին չափավորված, առանց ավելորդ զգացմունքայնության, մեր միջոցով իրենց առաջարկություններն էին անում երկրի նախագահին:
Գյուղի խնդիրներին ու նաեւ ցեղասպանությունից փրկված բնակիչների պատմություներին կանդրադառնանք մեր հետագա ռեպորտաժներում: