Փարավոն Միրզոյանը մի շարք նոր գործեր է ստեղծել
«Հավանաբար մարտի սկզբին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կկայանա իմ հոբելյանական ցուցահանդեսը, որը պետք է լիներ դեռեւս 2020թ., սակայն պատերազմի եւ քովիդի պատճառով հետաձգվեց։ Այժմ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի ղեկավարությունը ցանկություն ունի կազմակերպելու իմ ցուցահանդեսը եւ ներկայացնելու Ազգային պատկերասրահում իմ երկարամյա գործունեությունը»,- «Առավոտի» հետ զրույցում նշեց ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Փարավոն Միրզոյանը։
Արվեստագետը հավելեց, որ շուտով հոբելյանական ցուցահանդեսի կատալոգը կկազմվի, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը եղել է իր արվեստանոցում, միասին ջանասիրաբար քննարկել են գալիք ցուցահանդեսի հետ կապված մանրամասները։
«Մարինա Հակոբյանը լուսանկարներ արեց, ասաց, թե ինչպես է պատկերացնում ցուցահանդեսը, ու ինձ շատ դուր եկավ տնօրենի մտածելակերպը էքսպոզիցիայի մասին։ Վերջին երկու ցուցահանդեսները, որ կազմակերպվել էր Ազգային պատկերասրահում, բավականին բարձր մակարդակի էին։ Խոսքը վերաբերում է մասնավորապես «Մարտիրոս Սարյան. Գիրք եւ արվեստ» լայնածավալ ցուցահանդեսին, որի ընթացքում ներկայացվել են Սարյանի շուրջ ինը տասնյակ բարձրարժեք նկարազարդումները՝ գրքային գրաֆիկայի ասպարեզում»,-ասաց մեր զրուցակիցը:
Նշեց, որ մտադիր են դիմել ԿԳՄՍ նախարարությանը հոբելյանական ցուցահանդեսի կատալոգի տպագրության ֆինանսական աջակցության հարցով։ Փարավոն Միրզոյանն ասաց, որ այս դժվարին շրջանում մի շարք նոր աշխատանքներ է ստեղծել, եւ ստեղծագործելը փրկել է իրեն համատարած դեպրեսիայից, իսկ նոր կտավները հայրենասիրության, պատերազմի, Բերձորի միջանցքի եւ ամենակարեւորը՝ Վերածննդի թեմայով են։ Արվեստագետն ասում է, որ ինքն այս իրականության մեջ է ապրում, հետեւաբար մեզանում կատարվող ամեն բան իր անդրադարձն է գտնում իր արվեստում։
Լուսանկարները՝ հեղինակի
Գլխավոր լուսանկարում՝ Փարավոն Միրզոյանը իր «Վերածնունդ» կտավի հետ: