Երեւանում այսօր կայացավ «Շրջափակման հետեւանքով Արցախի տնտեսության կորուստների գնահատման զեկույցի» շնորհանդեսը։ Այն պատրաստել է հանրային ֆինանսների կառավարման միջազգային խորհրդատու Վարդան Արամյանի գլխավորած տնտեսագետների մասնագիտական խումբը՝ Արցախի հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի պատվերով:
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանն էլ շեշտեց, որ Արցախի բյուջեի կեսից ավելին սոցիալական ոլորտի ծախսերն են, եւ ՀՀ-ի տրամադրած գումարն առաջնահերթ ուղղվելու է աշխատավարձերի, թոշակների եւ նպաստների տրամադրմանը․ «Այս իրավիճակում հիմնական աղբյուր է մնում ՀՀ-ից տրվող բյուջետային վարկը, որն ապագայում պարտադիր պետք է վերանայել Արցախի կառավարության հետ համատեղ։ Կարծում եմ՝ կառավարությունն այդ աշխատանքը տանում է ՀՀ-ի հետ»։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն էլ իր հերթին կարծիք հայտնեց, որ միակ տարբերակն է մնում միջազգային կազմակերպություններին եւ ՌԴ-ին դիմելը, որպեսզի բարեգործական հիմունքներով աջակցություն ստանա Արցախը․ «Արցախին միջազգային օգնություն է պետք։ Միայն սնունդ ապահովելը ճամբարի պես մի բան է դառնում։ Մոտ երեսուն հազար երեխա է այստեղ մեծանում ու կրթություն ստանում։ Արցախը ոչ միայն պետություն է, այլեւ ապագա սերունդների զարգացման կարեւոր խնդիր լուծող»։