Ադրբեջանի «խաղաղասիրական» ժեստերի հետևում շարունակում է գործել բռնության, նվաստացման և քաղաքական հաշվեհարդարի տրամաբանությունը
Փետրվար 06,2026 11:28
«Հայաստանը ես եմ». Խորը վրդովմունքով ու ցավով տեղեկացանք, որ Բաքվի ռազմական դատարանն այսօր ցմահ ազատազրկման է դատապարտել Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանին, Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին և նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին։
Այս որոշումը ոչ միայն իրավական, այլև խորապես անմարդկային և քաղաքական հաշվեհարդարի ակտ է, որը հակասում է արդար դատաքննության, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին։
Ամենացնցողն այն է, որ այս դատավճիռը կայացվել է ընդամենը մեկ օր անց այն բանից հետո, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը արժանացել էին ԱՄԷ «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 թվականի մրցանակին։
Խաղաղության, եղբայրության ու մարդասիրության մասին բարձր խոսքերն այսպես կոպտորեն հակասում են իրական գործողություններին։
Այս հակասությունը բացահայտում է, որ «խաղաղասիրական» ժեստերի հետևում շարունակում է գործել բռնության, նվաստացման և քաղաքական հաշվեհարդարի տրամաբանությունը։