«Հաշվի առնելով աշխարհում ստեղծված անկանխատեսելի իրավիճակը, երբ յուրաքանչյուր գործող անձ առաջնորդվում է հիմնականում իր ռազմավարական շահերով, կարևոր է լիարժեք պաշտպանել և պաշտպանել մեր երկրի ազգային շահերը» , – ինչպես հայտնում է Վրաստանի առաջին ալիքը՝ խորհրդարանում զեկույց ներկայացնելիս ասել է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին։
Նա նշել է, Վրաստանի պրագմատիկ և բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականության էությունը խաղաղության և անկախության պաշտպանությունն է։
«Մեր պրագմատիկ և բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականության էությունը խաղաղության և անկախության պաշտպանությունն է։ Վրաստանը վարում է խաղաղության քաղաքականություն, և մենք դա ապացուցել ենք մեր գործողություններով, ինչը հիմնարար նշանակություն ունի ոչ միայն մեր երկրի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար։
Հաշվի առնելով միջազգային ներկա իրավիճակը, եթե մենք արդյունավետ գործենք, կարող ենք Վրաստանը դարձնել միջազգային նախագծերի իրականացման համար կարևոր երկիր, խթանել Ասիայի, Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի տնտեսական ինտեգրումը, ամրապնդել Հարավային Կովկասի կարգավիճակը որպես տարածաշրջանային կենտրոն և ավելի խորացնել կապերը մեր գործընկեր երկրների հետ։
Այս առումով, 2025 թվականին կառավարությունը կարևոր քայլեր է ձեռնարկել։ Ես նաև կցանկանայի նշել իմ այցելությունները Հայաստան, Ադրբեջան և Թուրքիա, որոնք ուղղված էին հարևան երկրների հետ հարաբերությունների հետագա խորացմանը և տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդմանը։
Ես նաև կցանկանայի առանձին նշել իմ բարեկամական և գործնական այցը Սերբիա։ Բացի այդ, երեկ չէ մյուս օրը մեզ այցելեց Խորվաթիայի նախագահը, որի հետ մենք նույնպես բարեկամական և գործնական հարաբերություններ ենք հաստատել։ Նման համագործակցությունը նոր հեռանկարներ է ստեղծում ապագա հարաբերությունների համար։
Վրաստանը արտահայտում է իր լիակատար պատրաստակամությունը ինքնիշխանության, փոխադարձ շահերի և օգուտների հարգանքի վրա հիմնված սերտ հարաբերությունների համար», – ասաց Միխեիլ Կավելաշվիլին։
Նախագահի խոսքով՝ արտաքին քաղաքականության մասին խոսելիս կարևոր են Վրաստանի հարաբերությունները Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների հետ։
«Երբ խոսքը վերաբերում է արտաքին քաղաքականությանը, իհարկե, կարևոր են մեր հարաբերությունները Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների հետ։ Ոչ մեկի համար նորություն չէ, որ հատկապես Ուկրաինայի պատերազմից հետո եվրոպական բյուրոկրատիան բացահայտորեն միջամտում է մեր երկրի ներքին գործերին և գործում է կրկնակի ստանդարտներով։ Թվում է, թե նրանք դեռևս դժվարանում են հաշտվել այն փաստի հետ, որ Վրաստանը ինքնիշխան, անկախ պետություն է։
Նրանք մեր երկիրն ընկալում են որպես իրենց աշխարհաքաղաքական նախագծի մի մաս, որի շրջանակում Վրաստանը պետք է կատարի իրենց կողմից սահմանված կոնկրետ նպատակները։ Նրանք ստիպված կլինեն հաշտվել այն փաստի հետ, որ Վրաստանը անկախ, ինքնիշխան և արժանապատիվ պետություն է։
Ինչ վերաբերում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին, մեր կողմը հայտնել է իր լիակատար պատրաստակամությունը վերականգնելու ռազմավարական գործընկերությունը և հարաբերությունները սկսելու մաքուր էջից, ինչը արտահայտվել է «Գործընկերության ճանապարհային քարտեզի» առաջարկության մեջ, որը մանրամասն կներկայացնի երկու երկրների շահերը։ «Փաստ է նաև, որ մեր տեսլականները համընկնում են շատ ոլորտներում, հետևաբար, մենք ուշադիր կհետևենք, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները, հատկապես հաշվի առնելով այսօր աշխարհում ստեղծված բարդ և անկանխատեսելի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը», – ասել է Վրաստանի նախագահը։