Հայաստանի և Հունաստանի միջև ձևավորված հարաբերությունները քաղաքական հարթությունում ունեն անխոչընդոտ և դինամիկ զարգացում. Կոստանտինոս Տասուլաս
Փետրվար 18,2026 20:02
Հունաստանի նախագահական նստավայրում կայացել է պետական այցով Աթենքում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և Հունաստանի նախագահ Կոստանտինոս Տասուլասի գլխավորությամբ երկու երկրների պատվիրակությունների ընդլայնված կազմերով հանդիպումը։
Հանդիպման մեկնարկին նախագահ Տասուլասը շեշտել է, որ Հայաստանի և Հունաստանի միջև ձևավորված հարաբերությունները քաղաքական հարթությունում ունեն անխոչընդոտ և դինամիկ զարգացում։ Նրա գնահատմամբ՝ առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը պետք է նոր խթան հաղորդի տնտեսական, ռազմաուսումնական և այլ ոլորտներում համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանը։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար ընդգծելով, որ Հունաստանի հետ հարաբերությունները եղել և շարունակում են մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։ Նախագահը կարևորել է փոխադարձ վստահության վրա հիմնված գործընկերությունը և պատրաստակամություն հայտնել հետևողական քայլերով զարգացնել երկկողմ օրակարգը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը հանգամանալից անդրադարձել են տարբեր ոլորտներում առկա փոխգործակցության ներուժի լիարժեք իրացման հնարավորություններին։ Քննարկվել են տնտեսական կապերի ակտիվացման, ներդրումային միջավայրի խթանման, գործարար շրջանակների միջև ուղիղ կապերի ձևավորման և համատեղ ծրագրերի իրականացման հարցեր։ Կարևորվել է նաև ռազմաուսումնական համագործակցության շարունակականությունն ու դրա հետագա զարգացումը։
Կողմերն ընդգծել են միջազգային կառույցներում, այդ թվում՝ Եվրամիությունում, Եվրախորհրդում, ՄԱԿ-ում և այլ բազմակողմ հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցության նշանակությունը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ աջակցության վրա։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային զարգացումներին։ Քննարկվել են խաղաղության օրակարգի առաջմղման, սահմանների բացման և տնտեսական ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերն ու նախաձեռնությունները։ Կողմերը կարևորել են կայունության և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերի հետևողական շարունակությունը՝ տարածաշրջանում համագործակցության և տնտեսական փոխկապակցվածության խորացման նպատակով։