Անհավանական է, որ որևէ երթուղի կարող է փոխարինել Վրաստանին. Մակա Բոչորիշվիլի
Ինտենսիվ քննարկումներ են ընթանում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նոր երթուղիների կառուցման շուրջ, ինչպես հայտնում է Վրաստանի առաջին ալիքը՝ «Իմեդի լայվ» հեռուստաընկերության եթերում ասել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոչորիշվիլին՝ նշելով, թե Վրաստանն աշխարհի աշխարհաքաղաքական քարտեզից չի անհետանա:
«Ոչ մի այլընտրանքային ճանապարհ երբեք չի կարող փոխարինել Վրաստանի եզակի ռազմավարական դերին», – շեշտել է նա:
Բոչորիշվիլիի խոսքով՝ Վրաստանի ռազմավարական դիրքը երկիրը դարձնում է տարածաշրջանային կապի անփոխարինելի հանգույց, և ոչ մի նոր ստեղծված ճանապարհ կամ միջանցք չի կարող նվազեցնել Վրաստանի ներուժն այս առումով։
«Ես իսկապես նման ռիսկ չեմ տեսնում, և այն գոյություն չունի։ Մեզ չպետք է թույլ տանք վախենալ այն մտքից, թե Վրաստանը ինչ-որ կերպ կվերանա քարտեզից. այն, անկասկած, չի վերանա։ Սակայն կարելի է հիմնավորված կասկածի տակ դնել նրանց կոմպետենտությունը, ովքեր խոսում են կապի մասին՝ չհիշատակելով Եվրոպայի գլխավոր կապող օղակը՝ Վրաստանը։ Ավելի ճիշտ՝ ոչ միայն չհիշատակելով այն, այլև ակտիվորեն փորձելով խաթարել այս երթուղին այն ժամանակ, երբ կենսունակ այլընտրանք գոյություն չունի», – հայտարարել է Բոչորիշվիլին։
Նախարարը նշել է, որ նոր երթուղիների կառուցումը զգալի ակտիվ է ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Ընդունելով Վրաստանի ռազմավարական դերի նվազեցմանն ուղղված որոշակի ջանքերը, Բոչորիշվիլին նշել է, որ նոր միջանցքների ի հայտ գալը ոչինչ չի փոխում աշխարհի աշխարհաքաղաքական քարտեզի վրա Վրաստանի կարևորության հարցում։
«Ինչ էլ որ ասվի, ներկայում ինտենսիվ քննարկումներ են ընթանում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նոր երթուղիների կառուցման շուրջ, և մենք կարող ենք բավականին պարզ ու հանգիստ ասել, որ դա լավ է տարածաշրջանի համար։ Եթե դրանք զարգանան և մեր տարածաշրջանում նոր երթուղիներ ավելացվեն, տարածաշրջանի արժեքը միայն կբարձրանա կապի առումով։
Սակայն պարզապես անհավանական է, որ որևէ երթուղի կարող է փոխարինել Վրաստանին, հաշվի առնելով, որ այս միջանցքը գոյություն ունի, գործում և զարգանում է այսքան տարիներ։
Պահանջարկն ամեն տարի աճում է, այլ ոչ թե նվազում։ Նույնիսկ եթե ավելացվեն երեք կամ չորս լրացուցիչ երթուղիներ, դրանք, հավանաբար, դեռևս բավարար չեն լինի այսօր Արևելքի և Արևմուտքի միջև շարժվող բոլոր բեռնափոխադրումները բավարարելու համար։
Ինչ վերաբերում է որոշ կողմերի փորձերին՝ շահարկելու Ադրբեջան-Հայաստան հարաբերությունները Վրաստանի համատեքստում,  անորոշություն ստեղծելու կամ ծանր հարցեր տալու համար, մենք այս ամենը հստակ տեսնում ենք, մենք ողջունում ենք դա և չենք համարում որպես մրցակցություն Վրաստանով անցնող երթուղու համար», – նշել է Բոչորիշվիլին: