Aravot.am-ի հետ զրույցում Մխիթար Ալումյանը վստահեցրեց, որ այսօր հանդիպել է ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության պետ Արմեն Հակոբյանի հետ եւ կրկին ներկայացրել պետկան պահպանության վարչության կողմից կատարված չարաշահումները. «Ես ասացի, որ եթե խնդրով չզբաղվեն, ես հատ-հատ նշելու եմ, թե ինչ են արել ու նամակ ուղարկեմ ՀՀ նախագահին ու բոլոր լրատվամիջոցներին: Գնդապետ Հակոբյանն էլ ինձ ասաց մի քիչ սպասեմ, ինքը այս 2 օրը կհանդիպի ոստիկանապետի հետ, կզեկուցի ինչն` ինչոց է, որից հետո կտեսնենք` ինչ կարելի է անել»:
Նշենք, որ օգոստոսի 1-ին էլ, երբ նախկին ոստիկանը կրկին բողոքի ակցիա էր կազմակերպել, ոստիկանությունը նրան մի կերպ համոզել է դադարեցնել ակցիան` հորդորելով դատարան դիմել, իսկ ոստիկանությունն այդ հարցում նրան կօգնի: Մխիթար Ալումյանն էլ հենց դադարեցրեց իր բողոքի ակցիան, ՀՀ ոստիկանությունը հաղորդագրություն տարածեց, որ Ալումյանին 5000 դոլար գումար է տրվել`որպես օգնություն: Մինչդեռ Մխիթար Ալումյանը վստահեցրեց, որ իր հավելավճարներն ընդհանուր առմամբ կազմել են մոտ 4,5 միլիոն դրամ, որից վճարել են 5000 դոլարը եւ դրա դիմաց տրված ստացականի վրա գրված է` հավելավճար. «Բայց էդ ստացականն իրենց մոտ է, որ ինչ կուզեն կասեն էլի»:
Մեր այն հարցին էլ, թե կոնկրետ ի՞նչ չարաշահումներն է ներկայացրել Ալումյանը ներքին անվտանգության վարչությանը, նախկին ոստիկանը մի օրինակ բերեց. «Մեր վարչությունում` պետական պահպանության, գրանցված աշխատողներ կան, որոնք ոչ մի օր չեն աշխատել, բայց իրենց աշխատավարձերն ու պրեմյաները վարչության շեֆերն են ստացել: Մարդ կա, ՋԷԿ-ում ա աշխատում, ու նենց գործ ա, որ իրավունք չունի մի րոպե աշխատավայրից բացակայել, քանի որ սարքավորումների է հետեւում: Բայց այդ մարդը մեր վարչությունում գրանցված աշխատող է, ու նա չի կարող իր գործը թողել ու 10 կիլոմետր հեռու տեղ նույն ժամին գնալ ու պահպանության գործ անել: Ինչո՞ւ չեն ուսումնասիրում այդ գործերը: Ես ասել եմ, եթե պետական պահպանության վարչության պետ Ռոման Մկրտումյանը շարունակի ուրանալ իմ աշխատանքն ու հավելավճարները, ես այդ բոլոր փաստերը կտրամադրեմ լրագրողներին ու ՀՀ նախագահին, տեսնեմ ի՞նչ է ասելու: Ես Մկրտումյանին էլ էի նամակ էի ուղարկել, որտեղ նշել եմ, որ կեղծ հայտարարություն է անում, իբր ես գումարը ստացել եմ, դա օգնություն է եւ այլն: Բա թող գար իմ ցույցի ժամանակ նախարարության մոտ լրագրողների ներկայությամբ ասեր, որ ես ուտող ուրացող եմ, ոչ թե ինձ համոզեն` տուն ուղարկեն, ու հետո հետեւիցս հերքեր»: