Երեւանի Մոնթե Մելքոնյան 44 հասցեում այսօր «Վերածնունդ» երիտասարդական ավանի հիմնարկեքն էր:
ԵՊՀ շրջանավարտների միավորման այս ծրագրի շահառուները 1100-ն են, ճիշտ այսքան բնակարան է կառուցվելու: Ավանի հողամասի ընդհանուր մակերեսը՝ 6,7 հա
է, կառուցապատման ընդհանուր մակերեսը՝ 227,500 քմ, մասնաշենքերի քանակը՝ 8, հարկահանությունը՝ 12, 18 եւ 32 հարկ: Ավանն ունենալու է վերգետնյա եւ ստորգետնյա 880 ավտոկայանատեղեր: Նախագծող ճարտարապետներն են Վահագն Վերմիշյանն ու Դավիթ Միրզոյանը:
Նախկինում ծրագրի շրջանակներում ավելի ցածր էին տոկոսադրույքները, օրինակ՝ Զեյթուն կամ Ավան թաղամասերում կառուցված շենքերի դեպքում: Սակայն Վերածնունդի պարագայում հիփոթեքի տարեկան տոկոսադրույքը 7.8%-ից 10.8% է դարձել, եւ ինչպես ասաց Քարամյանը, վարկավորման պայմանները ցավոք վատթարացել են. «Բայց դա մեզանից անկախ պատճառներով է եղել: Նախկինում առանձին ֆինանսական գործիք էր կիրառվում, մեր ծրագրերի շահառուներն որոշակի մեղմ պայմաններից էին օգտվում: Վերաֆինանսավորման գործիքը, ցավոք, հիմա չկա»: Ըստ Քարամյանի, կառավարության որոշմամբ պետական նպատակային ծրագրի չափորոշիչների փոփոխություններ եղան, եւ շահառուների մեծ մասի համար հիփոթեքի մատչելիություն առաջացավ:
Ինչ վերաբերում է մամուլի այն հրապարակումներին, ըստ որի ՀԿ-ի՝ Զեյթուն 3 թաղամասի հողհատկացման գործընթացը խախտումներով է եղել, Քարամյանն ասաց, որ ֆեյսբուքյան իր էջում մանրամասն դրան անդրադարձել է, բայց շարունակեց. «Ես գործով հարցաքննվել եմ, խնդիր չեմ տեսնում, միշտ պատրաստ եմ հարցաքննվելու: Մենք բարեխիղճ գնորդ ենք, մենք այն ձեռք ենք բերել կառավարության որոշմամբ, եւ դրանք միաձայն չեն, որոշակի շրջափուլերով են անցնում: Գնել ենք ճիշտ այնպես, ինչպես «Վերածնունդի» հողակտորը»:
Քարամյանի խոսքերով՝ Վերածնունդ երիտասարդական ավանն այս պահին բնակարանաշինության ոլորտում ամենածավալուն ներդրումային ծրագիրն է. «Ինչ-ինչ պատճառներով «Հին Երեւանը», Ֆիրդուսի կառուցապատման ծրագրերը չեն մեկնարկում: Սա, ըստ էության, միակ գործող մեծածավալ՝ ընդհանուր 54 միլիարդ դրամ շրջանառություն ապահովող ծրագիր է: Ծրագրի առաջին բաղադրիչը հստակ սոցիալական է: Բայց ուզում եմ շեշտել՝ այն ունի տնտեսական որոշակի հետեւանքներ, դրանք մուլտիպլիկատիվ էֆեկտով տարածվում են՝ ասենք շինարարական նյութերի մատակարարում, աշխատատեղեր եւ այլն»:
Շինարարական աշխատանքները դեռ անցյալ տարի պետք է մեկնարկեին. ուշացումը պայմանավորված էր ապրիլ-մայիսի հեղափոխական իրադարձություններով. «Ծրագիրն այն ծավալն ունի, որ չէր կարող չազդել: Ծրագրի սաղմնային վիճակում տեղի ունեցած փոփոխությունները մեկ տարի առաջ դանդաղեցրեցին ընթացքը: Դա որոշակի սրբագրումներ բերեց մեր ծրագրերի մասով՝ դարձանք ավելի կուռ, տրամաբանված ու ավելի անխոցելի: Եվ չեմ կարծում հետայսու որեւէ այլ հանգամանք կարող է ազդել մեր գործունեության վրա՝ եթե բոլորս գործենք առողջ բանականությամբ»:
Առաջին անգամ Հայաստանում այս բազմաբնակարան շենքերում ներդրվելու է կոյուղաջրերի եւ թափոնների մաքրման տեղային կայան, տանիքները կահավորվելու են արեւային վահանակներով, որոնց արտադրած էլեկտրաէներգիան ծախսվելու է ընդհանուր օգտագործման տարածքների լուսավորության եւ վերելակների էլեկտրասնուցման համար: Աղբի տեսակավորման աղբամաններ են տեղադրվելու, եւ ինչպես շինարարներն ու ճարտարապետներն են ասում՝ էկո-ավան է լինելու: