«Պատերազմի վտանգը մեզնից ընդամենը մի քանի հարյուր կմ հեռավորության վրա է»․ Վարդան Ոսկանյան
«Պարզ է, որ Իրան-ԱՄՆ հարաբերություններն ուղղակիորեն ազդելու են նաև ՀՀ-Իրան հարաբերությունների, ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների վրա»,- «Հայկական օրակարգ» նախագծի շրջանակներում անցկացված «Հարավային Կովկաս. ուժերի վերադասավորում» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Ըստ իրանագետի՝ գործ ունենք մի գործընթացի հետ, որտեղ բանակցային կամ շփումների ձևաչափը զուգահեռվում է ռազմական որոշակի գործողություններով, որը յուրաքանչյուր կողմն իրականացնում է սեփական ուժերով։ Նաև տեղի է ունենում ռազմական սպառնալիքի ճնշման մեթոդաբանության որոշակի գործընթաց։
Ըստ Վարդան Ոսկանյանի՝ ակնհայտ է, որ իրանցիները գիտակցում են՝ գործ ունեն աշխարհի թիվ մեկ գերտերության և աշխարհում ամենահզոր բանակի հետ. «Ըստ էության՝ պատերազմի վտանգը մեզնից ընդամենը մի քանի հարյուր կմ հեռավորության վրա է։ Այս համատեքստում մենք պետք է հստակորեն սեփական սցենարնար ունենանք։ Առավել ևս, եթե մենք փորձում ենք խոսել ՀՀ-ում որոշումների կայացման մակարդակի մասին, ակնհայտ է, որ գործ ունենք մեղմ ասած՝ ցածր մակարդակի հետ։ Այս համատեքստում՝ իրանա-ամերիկյան հարաբերությունների այս հորձանուտում ՀՀ-ի դիրքորոշումներն այնքան էլ հստակ չեն։
Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանի գրեթե բոլոր երկրները՝ Թուրքիան, Ադրբեջանը, խոսում են Իրանի հետ, ԱՄՆ-ի հետ, փորձում միջնորդական առաքելությամբ հանդես գալ, սեփական դիվանագիտական հնարավորությունները տրամադրել երկու կողմերին։ ՀՀ-ից քար լռություն է․ այս գործընթացի վերաբերյալ որևէ հայտարարություն, որևէ միջնորդական առաքելության առաջարկ նույնիսկ չկա։ Տեղի չի ունեցել անգամ հեռախոսազրույց։ Թե′ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարն է Իրանի ԱԳ նախարարի հետ խոսել, թե′ Ադրբեջանի նախագահն է խոսել Իրանի նախագահի հետ, հայկական կողմից որևէ հեռախոսազրույց տեղի չի ունեցել իրանական բարձրաստիճան գործընկերների հետ։ Կարծում եմ՝ սա, մեղմ ասած, բացթողում է։ Ակնհայտ է, որ ցանկացած երկիր, որը կկարողանա ԱՄՆ-Իրան հարաբերություններում հանդես գալ միջնորդական առաքելությամբ, առավել ևս, եթե դա հաջողի, ապա կփոխի տարածաշրջանում իր ունեցած կշիռը։
Իրանական կողմը հստակ հայտարարում է, որ իրենք վստահում են ՀՀ-ին, բայց չեն վստահում ԱՄՆ-ին, իսկ մենք գիտենք, որ գործընթացը երկկողմ է՝ ավելի ճիշտ առյուծի բաժնով կապված է ԱՄՆ-ի հետ։ ՀՀ-ում էլ որոշում կայացնելիս իրենք էլ լավ չեն պատկերացնում, թե ինչ է լինելու ԹՐԻՓՓ-ը, փաստաթղթային հենքն էլ է տարօրինակ ձևակերպումներով սկսվում։ Հետևաբար իրանական կողմն էլ չի կարող հասկանալ՝ ի՞նչ գործընթացների հետ կարող են առերեսվել։ Հարաբերությունների համատեքստում անկեղծությունը կարևոր հանգամանք է։ Կարծում եմ իրանական կողմի հետ պետք է խոսել եւ անկեղծ ներկայացնել իրավիճակը, եթե այդ իրավիճակի հեռանկարը հասկանալի է այն մարդկանց համար, որոնք պետք է իրականացնեն այդ գործընթացը։ Համենայն դեպս, մեզ որևէ մեկը հասկանալի կերպով դա չի բացատրում»։
Անդրադառնալով ՀՀ-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին՝ Վարդան Ոսկանյանն ասաց․ «Ադրբեջան-ՀՀ խաղաղության գործընթացն իրականում խաղաղության գործընթաց կոչել չի կարելի՝ հաշվի առնելով վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները։ Խաղաղության գնացող կողմը նման հռետորաբանությամբ հանդես չի գալիս»։
Քննարկումն ամբողջությամբ՝ տեսանյութում.