Երեւան քաղաքի կառավարումը ՔՊ-ն եւ «Հանրապետություն» խմբակցություններն իրականացնելու են միասին՝ կիսելով պատասխանատվությունը
Հոկտեմբեր 10,2023 13:06
ՔՊ-ն եւ «Հանրապետություն» կուսակցությունները հուշագիր ստորագրեցին։
«Երեւանի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» եւ «Հանրապետություն» խմբակցությունները ՀՀ ինքնիշխանությունը, ժողովրդավարությունը եւ անվտանգությունը համարելով գերագույն արժեքներ եւ նպատակ ունենալով Երեւան քաղաքը դարձնել եվրոպական մոդելի, մարդկանց համար հարմար եւ հասանելի քաղաք, կյանքի կոչել «Հանրապետություն» եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերը, որոշեցին սկսել համագործակցություն՝ ի նպաստ մայրաքաղաք Երեւանի զարգացման եւ երեւանցիների բարօրության»,-այսօր Երեւանի ավագանիում կայացած քաղաքապետի ընտրություններից հետո ՔՊ-ն եւ «Հանրապետություն» կուսակցությունները հուշագիր ստորագրեցին։
Հրավիրված ասուլիսում նորընտիր քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարեց՝ հաշվի առնելով Երեւանում սեպտեմբերի 17-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները՝ Երեւան քաղաքի կառավարումը ՔՊ-ն եւ «Հանրապետություն» խմբակցություններն իրականացնելու են միասին՝ կիսելով պատասխանատվությունը։