ՔՊ-ն եւ «Հանրապետություն» կուսակցությունները հուշագիր ստորագրեցին։
«Երեւանի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» եւ «Հանրապետություն» խմբակցությունները ՀՀ ինքնիշխանությունը, ժողովրդավարությունը եւ անվտանգությունը համարելով գերագույն արժեքներ եւ նպատակ ունենալով Երեւան քաղաքը դարձնել եվրոպական մոդելի, մարդկանց համար հարմար եւ հասանելի քաղաք, կյանքի կոչել «Հանրապետություն» եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերը, որոշեցին սկսել համագործակցություն՝ ի նպաստ մայրաքաղաք Երեւանի զարգացման եւ երեւանցիների բարօրության»,-այսօր Երեւանի ավագանիում կայացած քաղաքապետի ընտրություններից հետո ՔՊ-ն եւ «Հանրապետություն» կուսակցությունները հուշագիր ստորագրեցին։
The first session of the newly elected Yerevan Council of Elders, where the new Mayor of Yerevan will be elected takes place in Yerevan Municipality
Հրավիրված ասուլիսում նորընտիր քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարեց՝ հաշվի առնելով Երեւանում սեպտեմբերի 17-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները՝ Երեւան քաղաքի կառավարումը ՔՊ-ն եւ «Հանրապետություն» խմբակցություններն իրականացնելու են միասին՝ կիսելով պատասխանատվությունը։